
ISO 9001, ISO 14001 rendszerkiépítéshez, állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Magyarország szempontjából kedvezõ az Európai Bizottság által készített keretdokumentum, amely uniós tárgyalási alapja a 2007-2013 közötti pénzügyi ciklusban felhasználható források be- és kifizetésének - közölte Baráth Etele európai uniós ügyekért felelõs tárca nélküli miniszter szerdán. Baráth Etele közölte, hogy az uniós elképzelések jelentõs része egybevág a magyar törekvésekkel, így lényegesen könnyebb lesz érdekeinket képviselni, mintha a bizottsági elképzelésekkel szemben kellene küzdeni. A miniszter elmondta, jövõ héten megkezdõdik a miniszterelnökök tanácsában a keretdokumentum általános vitája, amelyet az országcsoportokkal való egyeztetés és kétoldalú tárgyalások követnek.
A miniszter a dokumentum ismertetésekor elmondta, biztatónak érzi, hogy a Bizottság a befizetésekkor 1,24 százalékkal számol, és a lehívható támogatások maximumát 4 százalékban határozta meg.
Két fejezet érinti leginkább hazánkat
A miniszter kifejtette: a 2007-2013-as idõszakra vonatkozóan Magyarországot a költségvetésben a ersenyképesség, valamint a kohézió fejezetei érintik leginkább. A versenyképesség növelésére az EU javaslatában a kutatást-fejlesztést, az európai hálózatépítést, az oktatást és képzést, az egységes belsõ piac bõvítését, a szociális értékek védelmét kívánja támogatni. A kohéziós fejezetben a felzárkóztatásra, a regionális versenyképességre, a foglalkoztatás bõvítésére, a területi kooperációra kíván támogatást adni az Európai Unió.
Kedvezõ elbírálás a középsõ régiónak
Baráth Etele kiemelte, a bizottsági javaslatban szerepel és ez Magyarországot kedvezõen érinti, hogy azok a régiói, amelyek a 2000 és 2006 közötti idõszakban 2004-tõl vehették igénybe a támogatást, és mutatóik alapján kikerülnek a legtöbb támogatást felhasználók körébõl, objektív és tisztességes kiindulási helyzetbõl indulhatnak a támogatások csökkentésében. Ez Magyarország esetében a közép-magyarországi régiót érintené, függetlenül attól, hogy Pest megye, illetve Budapest különválik-e.
Tíz célt elfogadnának
Baráth Etele szólt arról, hogy Magyarország és az Európai Bizottság rendszeresen egyeztet a következõ tervezési idõszak költségvetésérõl, és ebben tíz olyan terület is van, amely szervesen illeszkedik a második nemzeti fejlesztési tervben szereplõ elképzelésekhez. Eszerint az EU támogatható célként elfogadná a közlekedési infrastruktúra fejlesztését, az információs társadalmat, a környezetvédelmet, a klíma és energia területét, a foglalkoztatást, szakképzést, a kutatást-fejlesztést, az innovációt és a tudásalapú gazdaság fejlesztését, a közigazgatás modernizációját, a tõkepiaci eszközök bõvítését, a települések területének fejlesztését.
Emellett Magyarország szorgalmazza, hogy az EU a következõ tervezési ciklusban támogassa az elõvárosi közlekedés fejlesztését, az európai fõ közlekedési hálózat elemeinek kiépítését, illetve a különbözõ támogatási csoportokban lévõ régiók azonos célokra használhassák a forrásokat.
ISO 9001, ISO 14001 rendszerkiépítéshez, állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: