A koronavírus miatt kialakult helyzet a gazdaság szinte minden szerelőjét utoléri. Magyarország vezető kereskedelmi bankja, az OTP csaknem 36 milliárd forintot bukhat a kormány által meghozott intézkedések miatt.

Az OTP is rosszul jön ki a koronavírus miatt kialakult helyzetből
A kormány a koronavírus miatt kialakult járvány és veszélyhelyzet gazdasági hatására való tekintettel kiadott egy válságenyhítő csomagot melynek keretében belül több pontban a hitelfelvételekre, fizetésekre vonatkozó rendelkezéseket is hozott. Többek között törlesztési moratóriumot rendelt el egészen 2020 végéig az eddig felvett lakossági és vállalati hitelekre, de a személyikölcsönök teljeshiteldíj mutatójának is egy elég alacsony maximumot szabott meg. Ez természetesen a hitelintézetekre is hatással van, Magyarország piacvezető bankja az OTP előzetes számítások alapján 35 milliárd forintot bukhat az intézkedéseken.
Mi okozza ezt a nagy veszteséget?
A veszteség oka, hogy „a tőketartozást sem a fizetési moratórium ideje alatt, sem a fizetési moratórium lejártát követően nem lehet a fizetési moratórium ideje alatt nem teljesített kamat összegével megnövelni. A fizetési moratórium ideje alatt felhalmozódott kamatot a hátralévő futamidőben esedékes törlesztőrészletekkel együtt, a fizetési moratórium lejártát követően, a futamidő alatt évente egyenlő részletekben kell megfizetni. A moratórium lejártát követően a futamidő úgy hosszabbodik meg, hogy az esedékessé váló törlesztőrészlet és a fizetési moratórium alatt keletkező, részletekben megfizetendő kamat összege együttesen ne haladja meg az eredeti szerződés szerinti törlesztőrészletek összegét.”
A személyi kölcsönök alacsony THM-e is gond lehet
A rendelkezés arra is kitér, hogy a kereskedelmi bankoknak, kedvező hitelcsomagokat kell szolgáltatniuk a kialakult helyzetre való tekintettel. Konkrétan meg is határozták, hogy mi ez a kedvező csomag, a személyi kölcsönök esetében a hitel teljeshiteldíj mutatója, azaz köznapi nevén a THM nem haladhatja meg 5%-nál többel a jegybanki alapkamatot. Erre a rendeletre az OTP már reagált is, elég nagymértékben szigorította a hitelfelvételhez szükséges jövedelmet, hogy pontosan mennyi a határérték a különböző típusú kamatok esetében, arról ITT tájékozódhattok pontosabban.