
ISO 9001, ISO 14001 ISO 17799 EUREPGAP rendszerkiépítéshez, állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Mi is tulajdonképpen a veszélyes anyag?
Ugyanaz, mint a veszélyes készítmény? És mi a biztonsági adatlap? Vagy a biztonságtechnikai adatlap a helyes megnevezés? Találkozott már az „R mondat”, vagy „S mondat” kifejezéssel? Akár egy hatósági ellenõrzés során, akár a veszélyes anyagokhoz kiadott tájékoztatókban, akár abban az esetben, ha megpróbálunk utánajárni a veszélyes anyagokkal kapcsolatos teendõknek ilyen, és ehhez hasonló fogalmakkal találkozhatunk, melyeket nem biztos, hogy pontosan értünk. Az alábbiakban közölt meghatározások részletes, eredeti változatát a XXV., kémiai biztonságról szóló törvény, valamint a 33/2004 es ESZCSM rendelettel módosított, 44/2000 EüM rendelet tartalmazza. Ahogy a minõségirányítási belsõ auditori tanfolyamainkon, illetve a környezetirányítási belsõ auditori tanfolyamokon sem az ISO 9001, illetve az ISO 14001 szabvány szövegét mondják el a résztvevõknek az elõadóink, hanem segítséget nyújtanak azok mindennapi használatához, lefordításához a „gyakorlat nyelvére”, itt is ezt az elvet alkalmazzuk. Önök itt nem a törvény betûjével fognak találkozni, hanem az ott meghatározottak rövid, Önökre vonatkozó, érthetõ összefoglalásával.
Annak érdekében, hogy tisztán lássuk teendõnket a veszélyes anyagokkal kapcsolatban, nézzük, mit is jelentenek az egyes fogalmak.
anyag, vegyi anyag:
természetes állapotában elõforduló vagy ipari termelõfolyamatból származó kémiai elemek vagy ezek vegyületei, az az anyag, illetve az a készítmény, amely az alábbi csoportok bármelyikébe besorolható:veszélyes anyag:
• robbanó anyagok és készítmények,
• oxidáló anyagok és készítmények,
• fokozottan tûzveszélyes anyagok és készítmények,
• tûzveszélyes anyagok és készítmények,
• kismértékben tûzveszélyes anyagok és készítmények,
• nagyon mérgezõek,
• mérgezõek,
• ártalmasak,
• maró (korrozív) anyagok és készítmények,
• irritáló vagy izgató anyagok és készítmények,
• túlérzékenységet okozó (allergizáló, szenzibilizáló) anyagok és készítmények,
• karcinogén (daganatkeltõ) anyagok és készítmények,
• mutagén (genetikai károsodást okozó) anyagok és készítmények,
• reprodukciót és az utódok fejlõdését károsító anyagok és készítmények,
• környezetre veszélyes anyagok és készítmények,
veszélyes készítmény:
egy vagy több veszélyes anyagot tartalmazó keverék vagy oldat, amely az osztályozás során veszélyes besorolást kap (lásd veszélyes anyag); a veszélyes anyag, illetve a veszélyes készítmény azonosítására, veszélyességére, kezelésére, tárolására, szállítására, a hulladékkezelésre, valamint az egészséget nem veszélyeztetõ munkavégzés feltételeire vonatkozó dokumentum; a veszélyes anyaggal, illetve a veszélyes készítménnyel kapcsolatos elõállítás, a gyártás, a feldolgozás, a csomagolás, a tárolás, az anyagmozgatás, a forgalmazás, az értékesítés, a felhasználás, továbbá a veszélyes anyagok, illetve a veszélyes készítmények elemzésével, ellenõrzésével kapcsolatos vizsgálat; a vegyi anyagoktól származó, a környezetet és az ember egészségét károsító kockázatok kezelését célul kitûzõ, megvalósító intézmények, tevékenységek olyan összessége, amely egyidejûleg tekintetbe veszi a fenntartható fejlõdést is; a vegyi anyag országon belüli elõállításától vagy behozatalától az országból való kiviteléig, újrahasznosításának vagy ártalmatlanításának befejezéséig terjedõ idõszakok összessége; az 1981. szeptember 18-án az Európai Közösség piacán jelen lévõ valamennyi anyagot tartalmazó Létezõ Kereskedelmi Anyagok Európai Jegyzéke; az 1981. szeptember 18-át követõen az Európai Közösségben, illetve az Európai Unióban (a továbbiakban: EU) törzskönyvezett új anyagokat tartalmazó Törzskönyvezett Vegyi Anyagok Európai Jegyzéke; eljárás, melynek keretében a veszélyes anyagot, illetve veszélyes készítményt Magyarországon gyártó, illetve azt Magyarországon forgalomba hozó megküldi a biztonsági adatlapokat az OKK-OKBI-nek; anyagnak, illetve készítménynek harmadik személy számára történõ elérhetõvé tétele. olyan jelkép, mely gyengén látó vagy vak személy részére jelöli a veszélyes anyag vagy a veszélyes készítmény által elõidézhetõ veszélyt; a veszélyes anyagok, illetve a veszélyes készítmények kockázataira utaló mondat, illetõleg e mondat sorszáma; a veszélyes anyagok, illetve a veszélyes készítmények biztonságos használatára utaló mondat, illetve e mondat sorszáma; aki foglalkozása körében veszélyes anyaggal, illetve veszélyes készítménnyel tevékenységet végez, illetve foglalkozása vagy tevékenységi körében szervezett munkavégzésben veszélyes anyaggal, illetve veszélyes készítménnyel végzett tevékenység céljából munkavállalót foglalkoztat;biztonsági adatlap:
tevékenység:
kémiai biztonság:
vegyi anyag életciklusa:
EINECS:
ELINCS:
veszélyes készítmények nyilvántartása: a bejelentett veszélyes készítményekrõl a Fodor József Országos Közegészségügyi Központ Országos Kémiai Biztonsági Intézetében (a továbbiakban: OKK-OKBI) mûködõ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálatnál (a továbbiakban: ETTSZ) vezetett terméknyilvántartás;veszélyes anyagok, illetve veszélyes készítmények bejelentése:
értékesítés (piaci forgalmazás):
kitapintható jelkép:
R mondat és R szám:
S mondat és S szám:
foglalkozásszerû felhasználó:
ISO 9001, ISO 14001 ISO 17799 EUREPGAP rendszerkiépítéshez, állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: