Minõségügyi iskolánk huszonegyedik fejezete az MSZ EN ISO 9004:2001 8.2.2 pontját elemzi, azaz az ISO 9001 és az ISO 9004 a belsõ audit témakörrel kapcsolatos követelményeit. A cikksorozattal célunk, hogy az ISO 9001 (minõségirányítási rendszer) tanúsítvány megszerzésében segítséget nyújtsunk a Minõségirányítási vezetõk, a belsõ auditorok és a minõségügyi szakemberek számára.

MSZ EN ISO 9001:2001 8.2.2 pont
ISO 9001, ISO 14001 ISO 17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Nézzük mit mond az ISO 9001 szabvány a 8.2.2 fejezetében:
ISO 9001:2000, Minõségirányítási rendszerek. Követelmények |
ISO 9001:2000, Minõségirányítási rendszerek. Követelmények A szervezetnek egy auditprogramot kell megterveznie, figyelembe véve az auditálandó folyamatok és területek állapotát és fontosságát, valamint a korábbi auditok eredményeit. Meg kell határozni az auditok kritériumait, körét, gyakoriságát és módszereit. |
8.2.1.3. Belsõ audit
A felsõ vezetõség gondoskodjon eredményes és hatékony belsõ auditfolyamat bevezetésérõl, hogy az értékelje a minõségirányítási rendszer erõs és gyenge pontjait. Tehát egy fejlett minõségirányítási rendszerben a belsõ audit nem csak azt szolgálja, hogy megállapítsuk megfelel-e a mûködés az ISO 9001 8.2.2 a, és b pontban említetteknek, hanem, hogy feltárjuk a mûködõ, de ennek ellenére gyenge pontokat, fejlesztési pontokat, valamint az erõsségeket. A belsõ audit folyamata a vezetés eszköze bármely kijelölt folyamat, vagy tevékenység független értékelésére. A belsõ audit folyamata független eszköz arra, hogy objektív bizonyítékul szolgáljon az érvényes követelmények teljesülésérõl, mivel a belsõ audit kiértékeli a szervezet eredményességét és hatékonyságát.
Fontos, hogy a vezetõség gondoskodjon a belsõ audit eredményeibõl következõ fejlesztési tevékenységek bevezetésérõl. Ha ugyanis a vezetõség ezt nem biztosítja, akkor nem volt haszna a belsõ auditnak, nem fejlõdik a szervezet. A belsõ audit tervezése legyen rugalmas és tegye lehetõvé hangsúlyeltolódások bevezetését az audit alatt megállapított tények és objektív bizonyítékok alapján. Az auditálandó területekrõl, valamint a más érdekelt felektõl származó információt a belsõ audittervek kidolgozásakor helyes bemenetként figyelembe venni. Ez azt feltételezi, hogy elõre értesítik az auditálandó területeket, és figyelembe veszik az õ igényeiket, munkacsúcsaikat, stb. (pl: nem célszerû a legnagyobb hajtás idõszakában vizsgálni egy folyamatot, de az sem jó, ha az adott terület éppen nem végez munkát az audit során).
A belsõ audit során megfontolandó kérdésekre példák:
- a folyamatok eredményes és hatékony bevezetése, ezt is vizsgálhatja egy belsõ audit,
- lehetõségek a folyamatos fejlesztésre, célszerû a fejlesztési potenciálokat megállapítani,
- a folyamatok képességei,
- statisztikai módszerek eredményes és hatékony alkalmazása, célszerû, hogy ezek értékelésére is kiterjedjen a vizsgálat,
- információtechnika használata, a belsõ audit során,
- a minõség költségeire vonatkozó adatok elemzése,
- az erõforrások eredményes és hatékony kihasználása,
- a termék- és folyamatminõséggel kapcsolatos eredmények és elvárások,
- a mûködés mérésének megfelelõ volta és pontossága,
- fejlesztési tevékenységek, valamint
- kapcsolat az érdekelt felekkel.
A belsõ auditról készült jelentés néha tartalmaz igazolást a kiváló mûködésrõl, hogy ezzel alkalmat adjon a vezetõségnek a munkatársak teljesítésének elismerésére és ösztönzésükre.
Az alábbi fejezeteket (8.2.1.4, és 8.2.1.5) már nem határozza meg követelményként az ISO 9001 szabvány, ezek az ISO 9004 elõírásai:
8.2.1.4. Pénzügyi intézkedések
A vezetõség fontolja meg a folyamatokból nyert adatok átalakítását pénzügyi információvá, hogy a folyamatok számára összehasonlító mértékeket bocsásson rendelkezésre és megkönnyítse a szervezet eredményességének és hatékonyságának fejlesztését. Itt az intézkedések költségeit, nemmegfelelõségekbõl adódó költségeket érdemes figyelembe venni. Ezekbõl hasznos információk származhatnak, amelyeket már a „gazdasági vezetõk is könnyebben megértenek”, illetve a fejlesztések igénye jobban alátámasztható velük. Példák a pénzügyi intézkedésekre:
- a megelõzési és az értékelési költségek elemzése,
- a nemmegfelelõségek miatti költségek elemzése,
- a belsõ és külsõ meghibásodások miatti költségek elemzése, valamint
- az életciklusköltségek elemzése.
8.2.1.5. Önértékelés
A felsõ vezetõség fontolja meg önértékelés kifejlesztését és bevezetését. Ez egy gondos kiértékelés, amelyet általában a szervezet saját vezetõsége végez, és amelynek eredménye egy vélemény, vagy megítélés a szervezet eredményességérõl és hatékonyságáról, valamint a minõségirányítási rendszer érettségérõl. Használhatja ezt a szervezet saját mûködésének összehasonlítására is külsõ szervezetek és világszínvonalú szervezetek mûködésével (benchmarking).
Az önértékelés segít kiértékelni a szervezet mûködésének fejlesztését is, míg a szervezet belsõ auditjának folyamata egy független audit, amelynek célja objektív bizonyítékok szerzése arról, hogy a mindenkori elõirányzatok, az eljárások, vagy a követelmények teljesülnek, mert ez a minõségirányítási rendszer eredményességét és hatékonyságát értékeli ki. Tehát az önértékelés nem egyenlõ a belsõ audittal, hanem inkább egy „kibõvített” belsõ audit, ahol nem csak a követelményeknek való megfelelést, és a minõségirányítási rendszer mûködését, és eredményességét vizsgáljuk, hanem a fejlesztési lehetõségek után kutatunk, és a minõségirányítási rendszer hatékonyságát is vizsgáljuk.
Az önértékelés terjedelmét és mélységét a szervezet céljainak és prioritásainak függvényében célszerû megtervezni. Az A mellékletben leírt önértékelési módszer központjában a szervezet minõségügyi rendszerének bevezetésével kapcsolatos eredményesség és hatékonyság fokának meghatározása áll. Az A mellékletben közölt önértékelési módszer használatának néhány elõnye a következõ:
- könnyen érthetõ,
- könnyen használható,
- csak kevéssé befolyásolja az irányítási erõforrások használatát, valamint
- bemeneti adatokat ad a szervezet minõségügyi rendszere mûködésének fejlesztéséhez.
Az A mellékletben található önértékelés csak egy példa. Az önértékelés nem tekinthetõ a belsõ, vagy a külsõ minõségügyi audit egyik változatának. Az A mellékletben leírt megközelítés a vezetõség számára áttekintést adhat a szervezet mûködésérõl és a minõségirányítási rendszer érettségérõl. Egyben bemeneti adatként használható a szervezet olyan területeinek felfedésére, amelyek mûködését fejleszteni kell, és ahol segíteni kell megkeresni a prioritásokat.
ISO 9001, ISO 14001 ISO 17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: