
Pályázatfigyelés szolgáltatásunk feltételei itt!
Online marketing tanácsadás, honlapkészítés állami támogatás segítségével! Kérje ajánlatunkat itt!
AVOP helyzetértékelés - Öntözési beruházások AVOP támogatással
Az elsõ Nemzeti Fejlesztési Tervben öt Operatív Program kapott helyet, és ezeken belül kerültek kiírásra az egyes pályázati felhívások.
- Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP)
/ pl. kis-, és középvállalkozások gépbeszerzései, honlap készítés / - Humán Erõforrás Fejlesztési Operatív Program (HEFOP)
/ pl. munkaerõ piaci fejlesztések, támogatott képzések, felsõoktatás fejlesztés, kollégiumépítések / - Környezetvédelem és Infrastruktúra Operatív Program (KIOP)
/ pl. felszín alatti vizek és az ivóvízbázisok védelme, közlekedési infrastruktúra fejlesztése / - Regionális Fejlesztési Operatív Program (ROP)
/ pl. városi területek rehabilitációja, turizmusfejlesztés / - Agrár- és Vidékfejlesztés Operatív Program (AVOP)
/ pl. mezõgazdasági gépek beszerzése, fiatal gazdák induló támogatása, gabonatároló építés, öntözésfejlesztés /
Lássuk az EU csatlakozástól eltelt közel két év alatt hogyan alakultak az Operatív Programok pályázatai, kifizetései: Az Operatív Programok aktuális statisztikai adatai (2006. március 2.) 1. Beérkezett pályázatok 2. Igényelt támogatás 3. IH által támogatott 4. Megítélt támogatás 7. Kifizetett összeg 8. Kifizetések száma Összesen 31 298 db 1 4112 13 463 db 5 523 db AVOP 6 403 db 3 484 db 1 825 db GVOP 18 286 db 8 003 db 2 782 db HEFOP 4 023 db 365 1018 1 138 db 431 db KIOP 333 db 133 db 72 db ROP 2 253 db 705 db 413 db
AVOP helyzetértékelés
Az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív program keretében 2004. május 1. és 2006. december 31. közt 107 milliárd Ft támogatás jut a magyar mezõgazdaságnak.
A táblázat adatai szerint az AVOP-ban a mai napig közel 96 Milliárd támogatás megítélésére került sor, ez az összeg már elbírált pályázatokkal le van kötve, e beruházásoknak a megvalósítása, és a hozzájuk kapcsolódó támogatások 2008-ig tarthat. Ez tehát azt jelenti, hogy a nyertes pályázók legfeljebb 2008 végéig végezhetik el a beruházásukat, küldhetik be errõl számláikat a hivatalnak, és kaphatják meg a rá esõ támogatást.
Az AVOP Irányító hatóságának 2006. február 20-án kiadott közleménye szerint az AVOP „három alapvetõ célkitûzése közül kettõben a hozzájuk kapcsolt pályázatokra rendelkezésre álló három éves (2004-2006.) forrást teljes mértékben (100 %-ban) lekötötték. A Magyar Köztársaság költségvetésérõl szóló 2005. évi CLIII. törvény által biztosított többletforrás, valamint az Áfa-törvény 2006. január 1-jétõl hatályba lépett módosításával felszabaduló források erejéig történik – pontszám alapján - a várólistán szereplõ pályázatok kötelezettségvállalása.
A Mezõgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal honlapján megtekinthetõ e várólistás pályázatoknak a listája, több, mint 200 pályázat vár elbírálásra.
Jelenleg pályázható AVOP - felhívások
Az AVOP felhívások az eddig eltelt közel két év alatt nem egy alkalommal változtak, kerültek felfüggesztésre, majd újbóli kiírásra. Jelenleg a következõ felhívásokra adhatók be pályázatok:
- 1.1 Mezõgazdasági beruházások támogatása
- 1.4 Fiatal gazdálkodók induló támogatása
- 1.5 Szakmai továbbképzés és átképzés támogatása
- 3.1 Vidéki jövedelemszerzési lehetõségek bõvítése
- 3.2 Mezõgazdasághoz kötõdõ infrastruktúra fejlesztése
A fentebb idézet közlemény alapján azonban a Mezõgazdasági beruházások támogatása, Fiatal gazdálkodók induló támogatása, Szakmai továbbképzés és átképzés támogatása címû felhívásokra beadott pályázatok nyerési esélye kicsi, hisz a még megmaradt forrásokra több mint 200 pályázat várakozik.
Ugyanígy a közlemény alapján kicsi az esélyünk a Kimondottam mezõgazdasági és erdészeti célokat szolgáló külterületi utak építése és a Helyi piacok építése, felújítás címû pályázaton indulni, hisz azoknak esetében is kicsi a nyerési esély.
Ezek alapján lássuk, mely felhívásokban indulhatunk eséllyel:
3.1. Vidéki jövedelemszerzési lehetõségek bõvítése
3.1.1. Agrártevékenységek diverzifikációja
3.1.2. Minõségi mezõgazdasági termékek marketingje
3.1.3. Idegenforgalmi tevékenység fejlesztése
3.1.4. Kézmûipari tevékenység fejlesztése
3.2. Mezõgazdasághoz kötõdõ infrastruktúra fejlesztése
3.2.11. Öntözõrendszeri fejlesztésére irányuló kollektív beruházások
3.2.12. Vízkárelhárítás önkormányzati és/vagy magántulajdonban lévõ létesítményeinek kollektív beruházásai
3.2.3. Földterület fejlesztés, melioráció
Öntözési beruházások AVOP támogatással
Öntözési beruházásunkhoz pontosan társítható az AVOP 3.2.11. Öntözõrendszeri fejlesztésére irányuló kollektív beruházások címû pályázata. Támogatható beruházás a termõföld víz- és energiatakarékos öntözéséhez a vízbeszerzést, tározást (maximum 1 millió m3 kapacitásig), szállítást, szétosztást és kormányzást biztosító új vízi létesítmények létrehozása, meglévõk felújítása, beleértve a stabilan beépített gépek és eszközök szerelési munkáit, villamosenergia-ellátás esetén a szekunder vezetéket és szerelvényeit is.
Fontos, hogy csak a gazdaságon kívüli, kollektív beruházások támogathatók, amely az öntözõvíz gazdaságokhoz történõ eljuttatását foglalja magában. Az öntözõvíz gazdaságokon belül történõ kijuttatása a „Mezõgazdasági beruházások támogatása” intézkedés keretén belül támogatott.
A támogatás mértéke ( a beruházás elszámolható költségeinek %- ában)
általános esetben 75%,
- a területfejlesztés kedvezményezett térségeinek jegyzékérõl szóló 64/2004. (IV. 15.) Korm. Rendelet alapján vidékfejlesztési szempontból hátrányos helyzetûnek nevezett kistérségben található önkormányzatok esetében a támogatás mértéke a beruházás elszámolható költségeinek 85%-a,
A támogatás maximális összege projektenként 80 000 000 Ft, a támogatás minimális összege projektenként 500 000 Ft.
Pályázhatnak:
- • Mezõgazdasági termelõk mezõgazdasági vízszolgáltató tevékenységet folytató társulásai,
• Mezõgazdasági vízszolgáltató tevékenységet folytató BÉSZ, a TÉSZ,
• Mezõgazdasági vízszolgáltatási tevékenységet folytató, az 1995. évi LVII. törvény szerint mûködõ, közcélú vízgazdálkodási mûveket mûködtetõ, bejegyzett vízi társulatok.
Elszámolható költségek:
Ingatlan vásárlás költségei a fejlesztés elszámolható költségének maximum 10%-ig,
- Természetes és épített létesítmények felújításának, átalakításának és újak létesítésének kivitelezési költségei,
- A projekthez közvetlenül kapcsolódó egyéb költségek, ráfordítások:
- Az építészek, mérnökök, tanácsadók (sikerdíj nem elszámolható), Megyei Közigazgatási Hivatalokban és a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelõségnél regisztrált mûszaki ellenõrök díjai. A vízjogi létesítési, illetve fennmaradási engedélyekhez szükséges dokumentációk elkészítésének költségei, közjegyzõi, közbeszerzési eljárás díja, illetékek, megvalósíthatósági tanulmányok, szabadalmak és licencek vásárlása költségeinek összege, amely nem lehet több, mint a projekt – ezen egyéb költségekkel csökkentett – összes elszámolható költségének 12%-a.
Technológiai gépek, berendezések eszközök beszerzésének költségeiA gépbeszerzés csak akkor jogosult a támogatásra, ha a beruházás eredménye legalább öt évig kollektív tulajdonban marad.
Pályázatfigyelés szolgáltatásunk feltételei itt!
Online marketing tanácsadás, honlapkészítés állami támogatás segítségével! Kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: