Viszonylag kevés olyan állat létezik a világon, amely képes valamilyen matematikai műveleti jelet használva összeadni és kivonni. A méhekről eddig ezt nem gondolták, de úgy tűnik: ők is képesek erre.

A tudományos világban ismert tény, hogy a számolás képességével nemcsak az ember rendelkezik. Vannak olyan állatok, amelyek szintén képesek a számolásra, vagy legalábbis arra, hogy különböző mennyiségek között különbséget tegyenek. A békák, a pókok, de még a halak is bírnak ilyen tulajdonsággal. Arra viszont, hogy ehhez valamilyen műveleti jelet is használjanak, viszonylag ritka. Erre képes többek között a csimpánz vagy az afrikai jákópapagáj (szürkepapagáj). Egy friss kutatás szerint azonban egy másik, jóval hétköznapibb állat is képes ilyesmire: a méhek.
Egy kicsit a méhekről
A méhalkatúak (Apoidea) öregcsaládja egy nagy csoport a hártyásszárnyúak (Hymenoptera) rendjében. Két vonalból áll: a kaparódarazsak (Sphecidae)rokonságából (Spheciformes) és a méhek kládjából (Anthophila). Molekuláris szinten bebizonyosodott, hogy a méhek a szitásdarazsak (Crabronidae)leszármazottjai.
A méhek repülő rovarok, amelyek közeli rokonságban állnak a darazsakkal és a hangyákkal. Megközelítőleg 20 000 ismert fajuk létezik, habár sokuk nincsen leírva, illetve besorolva. Ennek köszönhetően a számuk feltehetően magasabb. Az Antarktiszt kivéve az összes kontinensen előfordulnak. A méhek legtöbbje alig ismert.[A legkisebb a törpe méh (Trigona minima), ami körülbelül 2,1 mm hosszú. A legnagyobb a Megachile pluto – kifejlett egyedeinek hossza megközelíti a 39 mm-t. Az északi féltekén a leggyakrabban előforduló fajok a karcsúméhek (Halictidae) családjába tartoznak. Legismertebb fajuk a háziméh, amely több más fajhoz hasonlóan mézet termel.
Forrás: HVG.hu / hu.wikipedia.org