A tatai liziméter telepen végzett mûtrágya és biohumusz alkalmazás vizsgálatok bebizonyították, hogy a talaj nitrogén tartalma és a talajban mozgó nitrogén koncentrációja jelentõsen változik, ha a kijuttatott nitrogén tartalmú mûtrágyát biohumusszal kombinálják.

Liziméter telepítésre kérje ajánlatunkat itt!
Magyarországon a talajvizek védelme kiemelt fontosságú a mezõgazdaság mûködése szempontjából, ezért a mezõgazdasági tevékenységet végzõknek igazolniuk kell a megfelelõ mezõgazdasági gyakorlat alkalmazását. A tatai kísérleti telepen már a 90-es években vizsgálták liziméterek segítségével, hogy a kijuttatott mûtrágyák milyen hatást gyakorolnak a talajokra és a talaj vizekre. A vizsgálatokat különbözõ mennyiségû nitrogén tartalmú mûtrágya és biohumusz kombinációjával kezelt tenyészedényes liziméterekben végezték. A vizsgálatok bebizonyították, hogy ha a talajba nem juttatnak semmilyen mûtrágyát, akkor a talaj regenerálódásra képes. Változatlan mûtrágya mennyiség kijuttatása mellett növelt biohumusz mennyiség csökkentette a nitrogén lejutásának koncentrációját. A kísérletek eredményébõl látható, hogy a mezõgazdasági technológia felügyelete és ésszerû alkalmazásával megakadályozható a talajvizek további szennyezése, sõt a jelenlegi tragikus állapot javítható.
A „Félig liziméter” segítségével termett körülmények között is vizsgálható és ellenõrizhetõ a megfelelõ mezõgazdasági gyakorlat, ami a termelõnek és az ellenõrzéssel megbízottnak is hasznos információkat szolgáltat.
A megfelelõ mezõgazdasági gyakorlat felügyeletére a Komáromban mûködõ Solum Rt. épített be és alkalmaz „Félig lizimétereket”. Az itt beépített eszközök segítségével a fejlett öntözési rendszer alkalmazásának a helyessége igazolható és beállítható.
Liziméter telepítésre kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: