
CMM, CMMI – szoftverfejlesztési képesség-érettség
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Ez a folyamatjavítás szemléletû megközelítés azóta nemcsak a szoftver-, hanem a rendszerfejlesztés, az integrált termék és folyamatfejlesztés és még néhány más terület USA-ban és máshol legszélesebb körben elfogadott alapmodelljévé vált. Befolyást gyakorolt többek között a magyar szabványként is megjelent ISO/IEC 12207:1995 szoftveréletciklus folyamatokat leíró szabványra, valamint az ISO/IEC 15504 (SPICE, Software Process Improvement and Capability dEtermination) szoftverfolyamat értékelési szabványtervezetre.
A CMM mind a szoftver-, mind a rendszerfejlesztésre alkalmazható integrált verziója a CMMI (Capability Maturity Model Integration) a 2000. év második felében jelent meg.
A CMMI egy olyan keret, amelybõl kiindulva különbözõ szervezetek számára lehet modellt szabni. A CMM és a CMMI szabványok már nem csupán megfelelõséget definiálnak, hanem úgynevezett érettségi modelleket is alkalmaznak, mellyel az adott céget vagy szervezetet, illetve annak projektjeit minõsítik:
-a lépcsõs modellek a szervezet egészét vizsgálják, a vezetési és mûszaki jellemzõkkel, az alkalmazott technológiákkal illetve magával a szervezettel egyaránt foglalkoznak;
-a kombinált modellek a lépcsõs és folytonos modellek együttes alkalmazásából jönnek létre.
A lépcsõs érettségi modell egyik korai képviselõje, a CMM elsõ változata egy 110 kérdésbõl álló kérdõív volt, amely alapján egy ötszintû skálán sorolták be a vizsgált szervezetet.
Ezen szintek eléréséhez jól meghatározott, mérhetõ feltételeknek kell megfelelni:
1. Kezdeti (initial)
2. Ismételhetõ (repeatable):
- konfigurációkezelés,
- minõségbiztosítás,
- alvállalkozók kezelése,
- projekt állapotának követése,
- projekt tervezés,
- követelménykezelés.
3. Meghatározott (defined):
- egyenrangú szemlék,
- csoportokon átívelõ koordináció,
- szoftvertermék-tervezés,
- integrált szoftvermenedzsment,
- továbbképzések,
- definiált szervezeti folyamatok,
- a szervezeti folyamatok figyelemmel kísérése.
4. Menedzselt (managed):
- szoftverminõség-menedzsment,
- kvantitatív, mérhetõ folyamatkezelés,
5. Optimalizált (optimized):
- folyamatok változáskezelése,
- technológiai változáskezelés,
- hibák elõrejelzése.
Maga a felmérési folyamat kérdõívek kitöltésébõl, megbeszélésekbõl, interjúkból áll, s ezek alapján jelentés készül. Jelentõs eltérés az ISO minõsítéshez képest, hogy a CMM minõsítés életre szóló bizonyítványt jelent, ellentétben az ISO folyamatosan visszatérõ ellenõrzéseivel, auditjaival szemben.
A CMM felmérést adott érettségi szintre kérhetjük, és arra kapunk egy megfelelt/nem felelt meg minõsítést. Ha például egy 4-es szintû CMM felmérést kérünk, és nem teljesítjük az elõírt követelményeket, nem kapunk „helyette” alacsonyabb, 3-as vagy 2-es minõsítést: egyszerûen „nem felelt meg”.
A CMMI (Capability Maturity Model Integration) a CMM modellbõl nõtte ki magát (a tisztán lépcsõs modell helyett lépcsõs és folyamatos elemeket egyaránt tartalmaz), és át is vette annak helyét.
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Forrás: