A kaliforniai éghajlatkutatás tudósai szerint a téli havas hegyeket is egyre jobban érinti az éghajlatváltozás.

Azok a kutatók, akik a hegyekben lévő tél hóeséseket tanulmányozták, kiderítették, hogy az emelkedő hőmérséklet csökkenti a hegyekben lévő hótakarók időszakának hosszát.
Eredményeiket az Amerikai Geofizikai Unió találkozóján - a világ legnagyobb földi és űrkutatói találkozóján - mutatták be.
"A teleink egyre rövidebbek és tudjuk, miért" - mondta Prof. Amato Evan, a San Diego-i Scripps Kutató Intézet munkatársa. "Az éghajlatváltozás, és a hőmérséklet emelkedése miatt".
Prof. Evan az 1980-as évek elejétől 2018-ig tanulmányozta a hó és az olvadék éves ciklusát az Egyesült Államok nyugati részén.
A kutatók úgy látják, hogy a nyár korai érkezése és a pusztító tűzvészek miatt a havas hegycsúcsok egyre rövidebb időszakig maradnak fent. Ez sajnos az édesvizek mennyiségét is nagyban befolyásolja.
"Különösen olyan helyen, mint Kaliforniában, ahol a téli időszakban minden csapadék előfordul, a nyaraink egyre hosszabbodnak" - mondta a BBC Newsnak. "És valójában ez azt jelenti, hogy a tűzszakaszok is egyre hosszabbak.”
"Kevesebb hó van, hosszabb tűzszakaszok vannak, és egyre több fertőzés van [hiszen a melegebb hőmérsékleteken elszaporodnak a kártevők].” Ezek az ökológiai problémáknak, nagyon rossz hatásai vannak, hiszen kialakulhatnak sokkal nagyobb viharok és még több tűzesetet is eredményezhetnek.
Donald O'Leary a Maryland-i Egyetemen, bemutatta kutatásában a "jelentős kapcsolatot" a hó és a tűz között.
A kevesebb hótakaró - mondta - "több tűzvészhez vezet, különösen olyan helyeken, mint a kaliforniai Sierra Nevada".
A hegyekben lévő hó az, amit milliók vesznek igénybe az édesvízellátáshoz - Kaliforniában különösen, hiszen a tározókat évente újratöltik.
A globális éghajlati modelleket vizsgáló egyéb tudósok hasonló eredményeket értek el az északi féltekén. A kutatók szerint ez a jel a hótakarók hiányából egyértelmű bizonyíték arra, hogy az éghajlatváltozás hatásai most már a hegyeken is látszanak.
Forrás: BBC