Egy kínai tudós, Jiankui azt állítja: létrehozta a világ első, genetikailag manipulált csecsemőit.
A professzor egy hongkongi genomi csúcstalálkozón beszél munkájáról, ahol elmondta, hogy büszke a két lány génjének megváltoztatására, akik nem tudják elkapni a HIV-fertőzést.

Munkájáról a héten beszélt a nyilvánosság előtt, így még nem ellenőrizék ennek tudományos hátterét.
Sok tudós elítélte bejelentését, hiszen ezek a génszerkesztési munkák a legtöbb országban tiltottak, beleértve Kínát is.
Az Egyetem professzora – a déli Shenzhen Tudomány és Technológia Egyetem, ahol a génmanipulációt elvégezték – azt mondta, hogy nem volt tudomása a kutatási projektről, így mindenképp vizsgálatot fognak indítani. Az egyetemnek nem csak a vizsgálatról nem volt tudomása, de arról sem, hogy maguk finanszírozták a kísérletet.
De mit állít a tudós?
A héten már korábban bejelentésre került a vezető tudós által, hogy megváltoztatta két lány embrió DNS-ét, azért, hogy megakadályozzák a HIV-fertőzés elkapására való hajlamukat.
Szerdán, a professzor úr először beszélt a Hongkongi Egyetemen a Human Genome Editing Summit-ban a felfordulás óta végzett munkájáról.
Kiderült, hogy a "Lulu" és "Nana" néven ismert két lány - "normális és egészséges születésű" volt, és hozzátették, hogy az elkövetkező 18 év során tervezik az ikrek nyomon követését.
A kísérlet elvégzésére azt a magyarázatot adták, hogy a kutatásban résztvevő nyolc pár – HIV-pozitív apákból és HIV-negatív anyákból áll – önként jelentkeztek.
Professzor azt is elmondta, hogy a tanulmányt tudományos folyóiratnak adták át felülvizsgálatra, bár nem nevezte meg a folyóiratot.
Miért ellentmondásos a kísérlet?
A Crispr génszerkesztő eszköz, amelyet állítólag használt, nem új a tudományos világban, hiszen először 2012-ben fedezték fel.
A "molekuláris olló" segítségével a DNS egy nagyon specifikus szálát képes megváltoztatni - vagy kivághatja, helyettesítheti vagy megcsípheti.
A genetikai szerkesztés potenciálisan segíthet az örökölhető betegségek elkerülésében az embriók problémás kódolásának törlésével vagy megváltoztatásával.
A szakértők aggódnak amiatt, hogy egy embrió genetikai állományába beavatkoztak, amely nemcsak az egyénnél, hanem a jövő generációinál is ártalmasak lehetnek, hiszen öröklik ugyanazokat a változásokat.
A közelmúltbeli eseményeket széles körben bírálták más tudósok is.
Több száz kínai tudós írt alá egy levelet a szociális médiában, amely elítéli a kutatást mondván, hogy "határozottan" ellenzik.
"Ha igaz, ez a kísérlet szörnyű, maga a génszerkesztés kísérleti jellegű, és még mindig kapcsolódik az off-target mutációkhoz, amelyek képesek genetikai problémák előidézésére, beleértve a rák kialakulását" - mondta Julian Savulescu professzor, az Oxfordi Egyetem kutatója.
"Ez a kísérlet az egészséges, normális gyermekeket a génszerkesztés veszélyeire készteti, és nem reális szükségszerű haszonnal jár."
Számos ország, köztük az Egyesült Királyságban vannak olyan törvények, amelyek megakadályozzák az embriókban a génszerkesztés alkalmazását az emberi reprodukcióhoz.
A tudósok génszerkesztési kutatásokat végezhetnek az eldobott IVF embriókról, mindaddig, amíg rögtön elpusztulnak.
Forrás: BBC