
ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Online keresõk, a Google
Az egyik legnépszerûbb keresõ a Google, mivel nem csak az angol nyelvû oldalakon keres, hanem a keresést végzõ nyelv és régió szerint szabja testre a találatokat. Magyar nyelvû kezelõfelülettel rendelkezik, kezeli a magyar ékezetes betûket, s mindemellett vannak olyan kiegészítõ szolgáltatásai is mint pl: a Google Earth, a Google News és a Google Maps.
Szabályok
A Google keresõnek is megvannak a szabályai, amik elõsegíthetik a hatékony keresést.
A keresõmezõbe beírt szóról azt feltételezi a google hogy mindet szeretnénk viszont látni a megtalált oldalakon, ezzel kapcsolatban.A Google feltételezhetné még azt is, hogy ezek közül a szavak közül mi vagy az egyiket, vagy a másikat (esetleg együtt, de nem kötelezõen) szeretnénk viszontlátni a megtalált oldalakon. Nos, ezt megmondhatjuk neki, erre van az ún. Boole algebra.
Boole algebra
A Boole algebra nem más, mint hogy használhatjuk az ÉS, VAGY szavakat és a zárójeleket . A Google ezen egy kicsit változtatott, mivel alapértelmezésként az ÉS kifejezést használja, ennek jelzésére az egyszerû szóköz szolgál beírt szavak között. A VAGY-ot angolul kell beírnunk, tehát OR szót használhatjuk erre a célra (nagy betûvel kell írni!). Másik lehetõségünk a VAGY kifejezés beírására a | jel használata. Ha szeretnénk, hogy egy szó ne legyen benne a találati oldalban, akkor a - jelet használhatjuk. Lássunk pár példát ezekre: recept ananász kókuszdió
Ezzel a kifejezéssel jó eséllyel egy receptet fogunk kapni, amiben szerepel összetevõként az ananász és a kókuszdió is. A kérésünk az volt, hogy olyan találatokat adjon vissza kedvenc keresõnk, melyben a recept és ananász és kókuszdió szavak is szerepelnek.
Bonyolultabb keresések: korlátok
Nos, vannak korlátok is, nem csak lehetõségek. Elõször is, nem kereshetünk 10 szónál többet, az elsõ 10 szó után a Google elhagyja a szavakat, egyszerûen nem veszi bele a keresésbe. Ennek a technikai oka, hogy túl bonyolult lenne összefésülni a keresési eredményeit az összes szónak. Ennek kikerülésére van egy trükk: egy kifejezésen belül használhatjuk a *-ot szavak helyettesítésére, mely nem számít bele a 10-es korlátba, s akár több szót is jelenthet.
Egy másik korlát, amit azonban meg lehet kerülni, hogy keresõnk kihagyja a keresésbõl alapértelmezésként a nagyon gyakori (fõleg angol) szavakat, mint például a névelõket ("the"). Ha megpróbálunk rákeresni például a híres "lenni vagy nem lenni" kifejezésre angolul, az eredmény kicsit szánalmas lesz, mivel a fele szó kihagyásra kerül (a tapasztalatok azt mutatják, hogy ilyenkor is figyelembe veszi a szónak a helyét a Google, azaz úgy viselkedik, mintha *-ot írtunk volna ezen szavak helyére):
- to be or not to be
Ezt a viselkedést a + jel használatával tudjuk kiküszöbölni. Amennyiben egy szó elé írjuk, bele lesz véve az is a kifejezésbe. Így már sokkal jobb eredményt kapunk:
- +to +be +or +not +to +be
Megjegyzendõ, hogy ha idézõjelek között írtuk volna be ezt a kifejezést, akkor nem kellett volna ennyit bûvészkednünk.
Szûkítési lehetõségek
A Google számos szûkítési lehetõséget nyújt számunkra, melyek segítségével további feltételeket adhatunk meg kereséseinkhez. Mivel rengeteg oldal van "leindexelve" a Google által, bizony ezekre sokszor szükségünk is lehet, még akkor is, ha már "csak" pár ezer van a találati listánkon.
Nézzük ezeket a lehetõségeket:
- intitle: segítségével az oldalak címét szûrhetjük meg, az oldalak címében kereshetünk. Az utána következõ szót fogja a címben keresni:
- intitle:recept
Ez a kifejezés az olyan dokumentumokat fogja megtalálni, melyek címében a recept szerepel. Fontos, hogy ne írjunk szóközt a kettõspont után! - allintitle: az elõzõ szûkítési lehetõség kiterjesztése, az utána következõ összes szót ezután az oldalak címében fog keresni.
- Próbáljuk ki a következõ kifejezést:
allintitle:magyar recept - És próbáljuk ki ugyanezt az elõzõ, intitle kifejezéssel!
inurl: az oldal teljes URL-jében kereshetünk vele. Akkor tud nagyon hasznos lenni, ha egy konkrét névvel rendelkezõ állományra szeretnénk rákeresni. Például:
inurl:kep.jpg - allinurl: az inurl:-t egészíti ki azzal, hogy az összes utána következõ szót az URL-ben fogja keresni. Például:
allinurl:index.php admin - site: hasonlóan mûködik az inurl-hez, azonban egy adott oldalra (domainre) tudunk vele szûkíteni. A megadott szót a domainnevek végérõl nézi, azaz ha azt adjuk meg, hogy hu, akkor nem az összes hu-t tartalmazó domainnévre, hanem csak a .hu-ra szûkít. Például:
recept site:extra.hu - intext: csak és kizárólag az oldal szövegében keres, melybe nem tartozik bele semmi sem a fejlécbõl, a képek leírásából, vagy a linkek szövegébõl. Például:
intext:html - allintext: mint az elõzõ lehetõségeknél, itt is az összes utána következõ szót fogja a szövegben keresni. Például:
allintext:html css - inanchor: a linkek szövegében fog keresni, azaz a nyitó és a záró a elem közti tartalomban (de nem a linkben, azaz a href-ben). Például:
inanchor:standard-team.com - allinanchor: semmi meglepetés, az összes utána következõ szót link szövegében fogja keresni. Például:
allinanchor:css fun - link: azokat az oldalakat adja vissza, melyek a kifejezés után szereplõ oldalra mutatnak. Nem kötelezõ megadni a http://-t, de meg lehet az oldal címe elõtt. Lehetõségünk van konkrét oldalakra keresni, nem csak egy domainnévre. Például:
link:standard-team.com - cache: ha már nem találunk egy oldalt a helyén, de tudjuk a címét, és kiváncsiak vagyunk, mi volt rajta, megnézhetjük, hátha a Google cache-ben még benne van. A Google gyakorlatilag letükrözi az általa látogatott oldalakat, s a legutóbbi állapotára mutató linket kapunk vissza így. Például:
cache:standard-team.com - daterange: egy adott idõintervallumra lehet korlátozni a keresést segítségével. Az idõ a Google látogatását jelenti azon az oldalon, tehát amikor utoljára leindexelte az oldalt, mert megváltozott. Két dátumot kell neki megadnunk kötõjellel elválasztva. A dátumot Julián dátumként, azaz egy számként kell megadnunk! Például:
css daterange:2452640-2453004
Ezzel a kérdéssel 2003. január 1. és 2003. december 31. között a Google által meglátogatott, a css szót tartalmazó oldalakat tudjuk megkeresni. - filetype: konkrét állománytípusokra tudjuk szûkíteni a keresést. Például ha egy letölthetõ e-könyvet keresünk a témában, próbáljunk szûkíteni pdf-re.
- A Google nem minden kiterjesztésre engedi a keresést, csak a következõkre: doc, ppt, exl, asp, php, cgi, html, htm, xml, rss, pdf, shtml, xhtml, dos, gif, png, pic. Például:
css filetype:pdf - related: az adott domainhez tartozó oldalakat mutatja meg. A tartozás alatt a hasonló oldalakat értjük, több-kevesebb sikerrel próbál meg a Google megegyezõ témakörû oldalak ajánlani. Ha egy adott témakörben találtunk egy oldalt, akkor további böngészéshez nagyon hasznos tud lenni. Például:
related:standard-team.com - info: linkeket mutat be az adott oldalhoz kapcsolódóan. A felsorolásban egy link van a cache-re, a hasonló weboldalak keresésére, az oldalakra, melyek a megadott oldalra mutatnak és egy egyszerû keresõkifejezésre, mely a beírt szavakat tartalmazza. Például:
info:standard-team.com
Összefoglalás
Mint a fentiekbõl látható, a Google sok lehetõséget ad arra, hogy minél inkább megtaláljuk azt, amit keresünk. Javaslom, hogy mindenki próbálja ki a fenti kifejezéseket, és próbálja meg használni a napi keresései során - a saját tapasztalatomból mondhatom, hogy hatékonyabb a keresés ezekkel.
ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: