A saját számítógépünkön könnyíti meg a keresést, úgy mintha az interneten keresnénk. Többek közt keresés közben átnézi a fáljainkat, e-mailjeinket, zenéinket, ha van G-mail fiókunk akkor abban is keres.

Telepítés után
Feltelepítés után indításkor elkezdi az indexelést a gépünkön, amikor is létrehozza az adatbázist, amiben keresni fog. Indexelés közben nem lassítja le a gépet, de az adatok mennyiségétől függően akár több óráig is eltarthat amíg befejezi. Közben egy sidebar-t jelenít meg, ahol a Google Gadgets segítségével minialkalmazásokat helyez el az asztalon. Összeállíthatjuk hogy mik legyenek ezen alkalmazások, pl: fényképek, időjárás, RSS hírolvasó.
A tálcán az óra mellett elhelyez egy Gyorskereső mezőt, ami egy szabadszavas kereső, s miközben írjuk be a keresendő szót, már menet közben listázza ki nekünk a találatokat.
Alkalmazást indíthatunk el pl a "Microsoft Word" indításához a 'wor' szót kell beírnunk és elindul a szövegszerkesztő program.
A böngészőben is lehetőségünk nyílik arra hogy megnyissuk az alkalmazást, ehhez a tálca Desktop ikonjára kell duplán kattintani és betölti az oldalt az alapértelemezett böngészőnkbe.
Többfajta fájltípust támogat, pl: pdf, MS Office állományok, tömörített fájlok, képek, videó, zene, Thunderbird, Firefox tartalmakban. MSN vagy GTalk beszélgetésekben, ha azok úgy vannak beállítva hogy a beszélgetéseket elmentse a gépre.
A sidebar-ról kicsit bővebben
Rendszerezhetjük vele a minialkalmazásainkat, egy függőleges sávon az asztalunkon. Nevezhetjük vezérlőpultnak is, ahol beállítjuk a Gadget-eket. Mozgatáshoz cask egérrel kell sorrendben beállítani milyen sorrendben jelenítse meg őket. A pozícióját beállíthatjuk, hogy mindig az ablakok előtt legyen, vagy mögöttük.
Ha új alkalmazást szeretnénk hozzáadni, akkor egy kis ablak jelenik meg, ahol kilistázva találjuk a lehetőségeket, mindről kis kép mutatja hogyan is néz ki. Csak rá kell vinni a kurzort, és a Hozzáad gombra kattintva máris telepíthejük azt.
További lehetőségek
Lehetőségünk van arra is, hogy átmenetileg szüneteltessük a működését a Google Desktop-nak. Ezt egyszerűen megtehetjük, a Desktop ikonra kattintva, a Keresés zárolása opció kiválasztásával. Feloldáshoz a felhasználó jelszavát kell beírni a Desktop főoldalon és a zárolás megszűnik.
További lehetőség hogy integrálhatjuk a Oultook levelező programba is, és a levelezésünkben is keresni fog. A levelező program megjeleníti a találatokat, listanézetben, emellett tartalmaz, "Feladó", "Tárgy" és "Dátum" oszlopot is. Rendszerezése a szokásos módon történik, az oszlop fejlécére kattintva lehet beállítani hogy hogyan rendezze a levelelinket.
Magánszemélyeknek és cégeknek
Nem csak magánszemélyek számára lehet érdekes. Van kifejezetten céges verziója is, ami ugyanúgy ingyenes. Minden funció elérhető benne, ami a magánszemélyek részére kibocsájtott verzióban. Intraneten való kereséssel bővül, és pl WiFi-kijelzőt is telepíthetünk minialkalmazásként, hogy lássuk az irodánkban milyen a jelerősség.
Windows mellett még Linux platform-ra is elkészült, tehát nem lehet akadály ha többfajta operációs rendszerrel rendelkezik a vállalatunk.
Forrás: