A munkaerõ-piaci szempontból kedvezõtlen helyzetû társadalmi csoportok foglalkoztatásának elõsegítése érdekében, a munkáltatók által érvényesíthetõ kedvezményekrõl.

ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Tájékoztató munkáltatók részére
Vállalkozói bevétel csökkenthetõ ha:
- legalább 50 százalékban megváltozott munkaképességû személy foglalkoztatása esetén, a személyenként és havonta az alkalmazottnak fizetett bérrel, de legfeljebb a hónap elsõ napján érvényes havi minimálbérrel (1995. évi CXVII törvény a személyi jövedelemadóról 49/B § (6) a)
- a korábban munkanélküli személy, továbbá a szabadulást követõ 6 hónapon belül alkalmazott szabadságvesztésbõl szabaduló személy, illetve a pártfogói felügyelet hatálya alatt álló személy után, alkalmazottanként de legfeljebb 12 hónapon át befizetett társadalombiztosítási járulék összegével. (1995. évi CXVII törvény a személyi jövedelemadóról 49/B § (6) b)
- az év elején 5 fõnél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató egyéni vállalkozó, ha létszámbõvítést hajt végre, az átlagos állományi létszámnövekedésre jutó, havi minimálbér évesített összegével (1995. évi CXVII törvény a személyi jövedelemadóról 49/B § (6) g)
Mentesség a tételes egészségügyi hozzájárulás alól:
az ötven év feletti tartósan munkanélküli személy foglalkoztatása esetén (1998. évi LXVI. törvény az egészségügyi hozzájárulásról 7. § h pont)
2004. évi CXXIII. törvény alapján
- pályakezdõ fiatalok,
- a gyermekgondozási segélyben,
- a gyermekgondozási díjban,
- a gyermeknevelési támogatásban, valamint
az ápolási díjban részesültek esetén, az ellátás megszûnését követõen az elsõ alkalommal történõ foglalkoztatásra irányuló jogviszony létrejöttekor, a munkáltató kedvezményt vehet igénybe, ha az alábbi feltételek teljesülnek:
- legalább kilenc hónapon keresztül történõ foglalkoztatás,
teljes munkaidõben vagy legalább napi négy órát elérõ részmunkaidõben,
a munkáltató háromhavi továbbfoglalkoztatási kötelezettséget vállal. - A kedvezmény alapja a társadalombiztosítási kötelezettség alapját szolgáló jövedelem után fizetendõ társadalombiztosítási járulék összege, legfeljebb havi 90 000.-Ft bruttó kereset figyelembevételével.
- A kedvezmény mértéke a fentiek alapján számított társadalombiztosítási járulék ötven százaléka. A munkaadó a kedvezményt a költségvetési támogatásokra vonatkozó szabályok alapján a kilenc hónap megszakítás nélkül történõ foglalkoztatást követõen (tizedik hónapban) egy összegben érvényesítheti az APEH-nál.
Ösztöndíjas foglalkoztatás:
- Ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony, a felsõfokú végzettség megszerzését követõen egy alkalommal létesíthetõ, kilenc maximum tizenkét hónap határozott idõtartamra, próbaidõ kikötése nélkül.
- Ösztöndíjas foglalkoztatott lehet az a személy, aki az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszony létesítésének idõpontjában: a 30. életévét még nem töltötte be, felsõfokú végzettségét igazoló diplomája a jogviszony létesítését megelõzõ két éven belül került kiadásra és munkaviszonyban, közalkalmazotti, közszolgálati jogviszonyban nem áll.
- A kedvezmény alapja a társadalombiztosítási kötelezettség alapját szolgáló jövedelem után fizetendõ társadalombiztosítási járulék összege, legfeljebb havi 90 000.-Ft bruttó kereset figyelembevételével. A kedvezmény mértéke a fentiek alapján számított társadalombiztosítási járulék ötven százaléka. A munkaadó a kedvezményt a költségvetési támogatásokra vonatkozó szabályok alapján érvényesítheti az APEH-nál, maximum tizenkét hónap kedvezmény vehetõ igénybe.
Forrás:ÁFSZ
ISO 9001, ISO 14001 ISO17799 rendszerkiépítéshez, honlapkészítésre állami támogatás segítségével kérje ajánlatunkat itt!
Forrás: