
A HTTP protokoll
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
A HTTP fejlesztését a World Wide Web Consortium csoportjai hangolták és hangolják össze. Mûködésük eredeménye az RFC (Request For Comment) dokumentumok sora, melyek közül az RFC 2616 a ma leggyakrabban használatos HTTP/1.1 változatot definiálja.
A HTTP kérés/válasz jellegû protokoll ügyfél (kliens) és kiszolgáló (szerver) között. Egy HTTP-ügyfél, mint például egy webböngészõ, a távoli hoszt egy megadott (alapértelmezetten 80-as) portjára való TCP/IP csatlakozással kezdeményezi a lekérdezést. A portot figyelõ HTTP-kiszolgáló az ügyféltõl egy kérés-sztringet vár (pl. GET / HTTP/1.1, ami az alapértelmezett dokumentumot kéri el), amelyet esetleg követ egy emailszerû MIME üzenet, amely számos tájékoztató fejléc-elemet tartalmazhat, amelyek leírják a kérés különbözõ jellemzõt, és mindezt követheti tetszõleges adat-rész. A kérést (és az esetleges kiegészítõ üzenetet) megkapva, a kiszolgáló egy válasz-sztringet küld vissza, mint pl. 200 OK, amelyet a saját üzenetblokkja követhet, úgymint az igényelt állomány, egy hibaüzenet vagy más információ.
HTTP kérések fajtái:
* GET - A leggyakrabban használt, statikus erõforráskérés az URL definiálásával.
* POST - Hasonló a GET-hez, kivéve az üzenet testet. Jellemzõen kulcs-érték párokat tartalmaz egy HTML formelküldése után, amit a kérésben küldenek el.
* PUT - Fájlok feltöltésére szolgál egy megadott URL-re a szerveren.
* DELETE - Ritkán implementált, nem elterjert, használatára nincs sok példa.
* HEAD - Azonos a GET-tel, kivéve, hogy a lap tartalmát nem adja vissza, csak a fej részt. Hasznos meta-információk lekérdezésére.
* TRACE - Visszküldi a fogadott kérést, így a kérõ láthatja, hogy milyen köztes szerverek nyúlnak hozzá a kéréshez.
* OPTIONS - Visszaadja a szerver által támogatott módokat. Ezzel lehet ellenõrizni egy webszerver képességeit.
* CONNECT - Ritkán implementált. Proxy-val használható, ami átváltja a folyamot SSL csatornává.
A HTTP a többi TCP alapú protokolltól abban tér el, hogy egy-egy kérés (vagy azok összefüggõ sorozatának) megválaszolása után a kapcsolat felbomlik. Ez a felépítés ideálissá teszi a HTTP-t a World Wide Web számára, ahol a hivatkozások rendszerint más kiszolgálókra mutatnak. Ugyanakkor ez a mûködés problémát jelent a webfejlesztõknek, akik perzisztens kapcsolat híján a felhasználói állapotkezelés más módozatait kénytelenek kidolgozni. Ezen módszerek közül sok az ún. „sütit” (cookie) használja erre a célra.
A HTTP-nek létezik egy biztonságos változata, a HTTPS, amely bármilyen titkosítást képes kezelni, amit a kapcsolat mindkét oldala megért.
A HTTP-beli helyeket az ún. egységes erõforrásmutatók (Uniform Resource Locator - URL) segítségével adjuk meg. E címek szintakszisa a HTML-hivatkozások számára készült.
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Forrás: