
ISO 14001 környezetirányítási rendszer tanácsadás, tanúsítás megszerzése kevés dokumentálással?
4.1 Általános követelmények
A szervezet alakítson ki, dokumentáljon, vezessen be, tartson fenn és folyamatosan fejlesszen egy környezetközpontú irányítási rendszert e nemzetközi szabvány követelményeinek megfelelõen, és határozza meg, hogy miképpen teljesíti ezeket a követelményeket. A szervezet határozza meg és dokumentálja környezetközpontú irányítási rendszerének alkalmazási területét.
A szabvány követelménye látszólag egyszerû, az elõírásoknak megfelelõ rendszert kell létrehozni és fenntartani, valamint azt kell meghatározni, hogy valósulnak meg a követelmények.
A környezetirányítási rendszer alkalmazási területe
Az általános követelmények között szerepel az is, hogy meg kell határozni az alkalmazási területet. Ez azt jelenti, hogy a felsõ vezetõség határozza meg a szervezetnek azokat a határait, amelyeken belül a környezetközpontú irányítási rendszer érvényes. Ha a környezetközpontú irányítási rendszer alkalmazási területét meghatározta, a vállalatnak az alkalmazási területen belüli minden tevékenysége, terméke és szolgáltatása kapcsolódjon be a környezetközpontú irányítási rendszerbe.
Meg kell nevezni nem csak a pontos tevékenységet, hanem a telephelyet, telephelyeket is, melyre a környezetirányítási rendszer kiépült. Arra nincs lehetõség, hogy egy telephelyen, összefüggõ rendszerként mûködõ szervezet esetén a környezetirányítási rendszer csak egy részre, a kevésbé környezetszennyezõre vonatkozzon. Például ha egy szervezet gyártással foglalkozik, a telephelyen belül történik minden lépés az alapanyag elõkészítésétõl a késztermék csomagolásáig, akkor nincs lehetõség arra, hogy a felületkezelésre ne vonatkozzon a vállalati KIR, vagy az csak a tárolásra épüljön ki.
Az ISO 14004 ajánlásai
Ha használható környezetközpontú irányítási rendszert szeretnénk, jó, ha az ISO 14004 kapcsolódó ajánlásait, magyarázatait is figyelembe vesszük már az általános követelményekkel kapcsolatban is. Ezek szerint a környezetközpontú irányítási rendszer leginkább olyan keretnek tekinthetõ, amelyet folyamatosan figyelemmel kell kísérni, és idõnként át kell vizsgálni, hogy irányt lehessen mutatni a szervezet környezetközpontú irányítása részére a változó belsõ és külsõ tényezõknek megfelelõen. Azaz a rendszert naprakészen kell tartani, ha változik a vállalati gyakorlat, vagy a külsõ elvárás, szabályozás, akkor módosítani kell a kialakított környezetirányítási rendszert is.
Felelõsség a környezet iránt
A vezetõség felelõssége
A szervezet felsõ vezetõségének elkötelezettnek kell lenni arra, hogy fejlessze tevékenységeinek, termékeinek és szolgáltatásainak környezetközpontú irányítását. A felsõ vezetõség folyamatos elkötelezettsége és irányító szerepe döntõ tényezõ. Fontos a személyes példamutatás, felsõ vezetés látható jelenléte a MIR mûködtetése során
A környezetirányítási rendszer és a munkatársak felelõssége
A szervezet minden szintjén érezzen felelõsséget mindenki, akit illet, a környezeti teljesítmény javításáért. Bár a KIR irányítási rendszer, de ez nem azt jelenti, hogy csak a vezetõségnek van feladata. Ez a legnehezebb probléma a környezetközpontú irányítási rendszer mûködtetése során. Csak valóban a cégre kialakított rendszerrel, folyamatos oktatással és rendszeres ellenõrzéssel, számonkéréssel lehet elérni, hogy minden munkatárs értse a követelményeket és felelõsséget érezzen a környezetért.
Sorozatunk következõ részében környezetközpontú irányítási rendszer modelljét, a PDCA elve megvalósítását mutatjuk be.
ISO 14001 környezetirányítási rendszer tanácsadás, tanúsítás megszerzése kevés dokumentálással?
Forrás: