Semmi más, mint környezettudatos vállalatirányítás, vagyis a vállalat azon tevékenységeinek kezelése, kézbentartása, amelyek hatással voltak, vannak vagy lehetnek a környezetre. Célja a természeti erőforrások megóvása, a szennyezések, kibocsátások, környezeti kockázatok csökkentése, a dolgozók és a környéken lakók egészségének megőrzése

MSZ EN ISO 14001:2005 szabvány szerinti környezetközpontú irányítási rendszer.
Mindent, amit teszünk, úgy kellene megtenni, mintha az örökkévalóság sorsa függne tőle. Környezetünk védelme, megóvása, az erőforrások és a technika ésszerű használata korunk reális és egyben rendkívül felelősségteljes követelménye. Hiszen ezáltal rendelkezünk utódaink, a következő generációk jövőjéről és életminőségéről.
Korunk megköveteli, hogy egy egységként szemléljük az alkalmazott technológiákat, azok hatásait és a nyilvánosság által való elfogadásukat. A jövő kihívása az innovatív környezetvédelmi megoldásokban van, melyek tartósan megkímélik a környezetünket és erőforrásait. Ugyanakkor megnövelik a technológiai és gazdasági versenyképességet.
Tervszerű környezetvédelem
A környezetvédelem nem ad-hoc működik, hanem tervszerűn, együtt élve a vállalat napi gyakorlatával, beépülve cég minden elemébe a beszerzéstől a marketingen át a vevői megrendelés teljesítéséig. Hogy miért jó? Mert igazi környezetvédelem csak így valósulhat meg.
Az anyag- és energiafelhasználás, a vízfogyasztás ésszerűsítésével, a hulladékok okos kezelésével, újrahasznosítással csökkenthetjük a költségeket és más megtakarítási lehetőségeket tárhatunk fel. A hulladék, szennyvíz és légnemű kibocsátások mennyiségének és veszélyességének, egészségkárosító voltának csökkentése nemcsak a környezet javát szolgálja, de leszorítja a bírságokat, díjakat, tisztítási és ártalmatlanítási kiadásokat is.
A rendszert leíró nemzetközi szabványnak a célja az, hogy a szervezeteket hozzájuttassák egy eredményes környezetközpontú irányítási rendszer (KIR) elemeihez úgy, hogy ezeket össze lehessen kapcsolni a vezetés egyéb követelményeivel, és hozzá lehessen segíteni a szervezeteket a kitűzött környezeti és gazdasági céljaik eléréséhez.
Bármely szervezet alkalmazhatja, amely elhatározza, hogy:
- környezetközpontú irányítási rendszert kíván létrehozni, bevezetni, fenntartani és továbbfejleszteni,
- meg akar bizonyosodni környezeti politikájának teljesüléséről,
- igazolni kívánja e nemzetközi szabványnak való megfelelést azáltal, hogy
- saját döntése alapján kielégíti e nemzetközi szabvány követelményeit, és erről saját nyilatkozatot tesz, vagy
- kéri a megfelelőség megerősítését a szervezet érdekelt felei, például a vevők részéről, vagy
- kéri saját nyilatkozatának megerősítését egy a szervezettől független fél által, vagy
- kéri környezetközpontú irányítási rendszerének külső szervezet által való tanúsítását/regisztrálását.
Az ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszer működésének főbb előnyei:
- A vevők és a hatóságok pozitívabban ítélik meg a tanúsított céget, elkerülhetők a bírságok,
- a jövőben egyre több tender és jogszabály írja majd elő az ISO 14001 tanúsítvány meglétét,
- az ISO 14001 rendszer bevezetése által csökken:
- az anyag és energiafelhasználás,
- a szennyezőanyag kibocsátás, a keletkezett hulladék
- a környezeti kockázat
- a cég társadalmi, közösségi, és piaci megítélése javul,
- a belföldi és export piacok válnak megszerezhetővé, megtarthatóvá, és folyamatosan bővíthetővé.
Környezetközpontú irányítás
A rendszer olyan környezetközpontú irányítás követelményeit írja elő, amely képessé teszi a szervezetet, a jogszabályi követelményeket és a jelentős környezeti tényezőkre vonatkozó információkat figyelembe vevő politika és célok meghatározására és bevezetésére.
A cél az, hogy a rendszer alkalmazható legyen mindenféle típusú és nagyságú szervezetben, és igazodni tudjon különböző földrajzi, kulturális és társadalmi feltételekhez. A rendszer sikere attól függ, hogy a szervezet minden szintjén és minden funkciójának betöltése során milyen a dolgozók elkötelezettsége, különösen a felső vezetőségé.
Környezeti politika
Egy ilyen típusú rendszer képessé teszi a szervezetet arra, hogy olyan környezeti politikát fogalmazzon meg, olyan célokat tűzzön ki, és olyan eljárásokat hozzon létre, amelyekkel teljesíteni tudja a környezeti politikájában vállalt kötelezettségeket, megtegye a szükséges intézkedéseket a teljesítés javítására, és igazolja, hogy a rendszer megfelel e nemzetközi szabvány követelményeinek.
Alapvető célja a környezetvédelem segítése és a szennyezés olyan mértékű megelőzése, amely egyensúlyban van a társadalmi, gazdasági szükségletekkel. Hangsúlyozni kell, hogy a követelmények nagy részének teljesítését együttes intézkedésekkel lehet elősegíteni, illetve bármikor újra lehet gondolni.
ISO 14001 szabvány
Már 1996-óta lehetőség van arra, hogy az ISO 14001 számú szabvány tanúsításával a szervezetek bizonyíthassák elkötelezettségüket a környezetvédelem iránt. A KIR tanúsítványok száma rohamosan növekedett az elmúlt években, ezt az irányú fejlődést a 9001 számú szabvány alapján a Minőségirányítási rendszerek már nem tudták produkálni.
Ugyanez a fejlődés jellemzi a világ számos országát is, ahol szerencsére szintén komolyabban veszik a környezet ügyét; egyre több vállalat csatlakozott a zöld mozgalmakhoz, s egyre többen jönnek rá, hogy a környezetvédelem, a környezeti terhelés csökkentése nem ablakon kidobott pénz, hanem egy megtérülő befektetés.
Az ISO világszerte
Az ISO hivatalos honlapjának adatai szerint ma már 89.000-re tehető a KIR tanúsítvánnyal rendelkező vállalatok száma, ami tulajdonképpen kétszerese a 2002-es állapotnak. Nem csak növekedés, hanem átrendeződés is történt az elmúlt három évben.
Olyan országok kerültek az elmúlt években élvonalba a tanúsítások számát tekintve, akik azelőtt sereghajtók voltak, így pl: Kína, Spanyolország. A sort Japán vezeti kb. 19.000 db KIR tanúsítvánnyal, majd Kína, Spanyolország, Egyesült Királyság, Olaszország, USA, Németország, Svédország, Brazília, Kanada, India, Tajvan, Ausztrália. Magyarország jelenleg a 21-22. helyen található, ami önmagában is megfelelőnek tekinthető.
2005 év elején már 816 db ISO 14001-es tanúsítvány került kiadásra Magyarországon, 2006 év elején pedig már több mint 1000 tanúsítással büszkélkedhettünk. Azonban a KIR tanúsítványok számát a lakosságra, ill. Magyarország GDP-jére nézzük, még pozitívabb eredményt kapunk. Ezen mutatók tekintetében a 12. ill. a GDP esetében a 7. helyen vagyunk.