
Miért érdemes mégis a szabályok szerint játszani?
Ugyanakkor 4 okod is van rá, hogy betartsd a Google szabályait:
1. A hosszú táv
A Google évente több száz alkalommal finomítja az algoritmusait, és ezek nagy része éppen a fenti linkelési technikákat használó weboldalak leminősítését, büntetését célozza. A Google kapacitása és technológiája elképesztő ütemben fejlődik.
Ma és még egy ideig lehet eredményeket elérni feketekalapos módszerekkel, de nem tudhatod, mikor kapnak rajta a csaláson. Márpedig akkor keményen visszaküldenek a találati listák végére. Szélsőséges esetben a domain-neved is elértéktelenedhez, és ezzel évek munkáját kezdheted elölről.
2. Növekvő, ingyenes forgalom
A Google ma nem feltétlenül bünteti (mert nem találja meg) a feketekalapos technikák használóit, de az biztos, hogy honorálja a szabályokat tiszteletben tartó weboldalakat. Ezek a honlapok lassabban lépkednek felfelé a találati listákon, ugyanakkor tartósan magas forgalomra számíthatnak.
Ennek egyszerű oka van: a Google üzleti érdeke az, hogy az ingyenes találatok révén minőségi tartalmat szállítson le az olvasóknak. Minőségi linkeket pedig csak minőségi tartalommal és minőségi szövegekkel tudsz építeni.
3. Magasabb konverzió
Ha a honlapodra minőségi weboldalakról mutatnak linkek, ez önmagában is látogatókat hoz neked. Ha vendégbejegyzést írsz, egy másik honlap látogatóival, olvasóival kerülhetsz kapcsolatba. És mindig lesznek a szakterületeden olyan olvasók, akiket mások nálad eredményesebben érnek el.
Ha egy látogató egy megbízható szakértő honlapjáról érkezik hozzád, tisztában van vele, hogy a kiinduló honlap tulajdonosa jó szakembernek tart téged. De ha egy linkkatalógusból érkezik az olvasód, azt nem tekinti komoly referenciának.
A minőségi linkeken keresztül érkező látogatók nagyobb arányban vásárolnak tőled.
4. A minőségi linképítés tanulható
A minőségi linképítést csak elkezdeni nehéz, utána már könnyebben megy. Azt tapasztaltam, hogy magazinokba vagy konkurensek weboldalaira szöveget írni nem egyszerű. Időt visz el a kapcsolatfelvétel, a cikkek megírása, az utólagos finomítás és egyeztetés. Ráadásul sokan nincsenek tisztában a linképítés kultúrájával, ezért értetlenül vagy elutasítóan viselkednek egy-egy ilyen megkeresés előtt. Ezért választják sokan a feketekalapos technikákat.
De ez változóban van. Egyre többen ismerik fel, hogy a weboldalukat kinyitni mások előtt jelentős előnyt hoz számukra is. Egyre többen látják át, hogy sem a Google, sem az olvasók nem azokat a honlapokat jutalmazzák, amelyek úgy tesznek, mintha ők lennének a világon az egyetlen szakértő egy adott szakterületen. Aki értékes, minőségi oldalakat linkel a saját honlapjáról, azt a Google jutalmazni fogja.
5. Szakmai kapcsolatok építése
A magyar online vállalkozói szférán belül nagy tömeget alkotnak az egymástól elszigetelt egyéni vállalkozók. Sokszor arról sem tudunk, ha ugyanabban a házban hárman ugyanarról a témáról blogolnak egész nap :) Az egy szakterülethez tartozó bloggerek a vendégblogolás révén is enyhíthetik elszigeteltségüket (miközben persze remek linkeket szereznek), egymásra találhatnak. Személyes tapasztalatom, hogy a vendégblogolás a SEO-ban hozott értékeken túl is termékeny: pénzügyileg is megtérülő megbízásokat, szakmai kapcsolatok hoz.
Verdes Tamás
ZETRA: SEO és online marketing blog