Magyarország különösen gazdag gyógyvizekben, termál- és gyógyvíz készletei alapján Európa országai közül egyedülálló, a világon pedig az 5. helyet foglalja el, s már a második világháborút megelőző időben is nemzetközi hírűek voltak a kapcsolódó gyógyászati szolgáltatásai.

Az ország területén 135 elismert gyógyvíz (gyógyhatású termálvíz) tör a felszínre. A kellemes kikapcsolódás és a test karbantartása mellett mozgásszervi problémákra, idült gyulladásos, nőgyógyászati panaszokra, keringési rendellenességekre légzőszervi megbetegedésekre, emésztőszervi bajok kúrálására is ajánlott.
Gyógyhatású vízek
A vizek kémiai összetétele és gyógyhatása rendkívül változatos. Az egyes területek gyógyvizei nem teljesen egyformák, így más-más esetekben javasolják, illetve nem ajánlják. Ezért a gyógyvizekre vonatkozó konkrét leírásokat, adott helyen külön is feltüntetjük.
A magyarországi gyógyhatású ásványvizeket ivókúrákon fogyasztják, illetve palackozva kaphatók a gyógyszertárakban, ahol készséggel adnak felvilágosítást az adott víz összetételéről és hatásairól
Magyarország különleges turisztikai vonzereje a világviszonylatban is kiemelkedő jelentőségű gyógyvízkészlete.
Hőforrások
A gyógyvizes hőforrások az ország valamennyi régiójában előfordulnak, és számos gyógyfürdőt és strandot táplálnak. Ezért az ország a nemzetközi gyógyturizmus egyik kedvelt célpontja.
Budapest világhírű gyógyfürdőváros, a világ egyetlen gyógyfürdőkkel rendelkező fővárosa. A különleges összetételű gyógyvizet tíz gyógyfürdő hasznosítja, amelyek többsége egyben műemlék és turisztikai látványosság is.
Az ország többi részén népszerű gyógyfürdők például a dél-alföldi régióban Gyula, a nyugat-dunántúli régióban Hévíz, Sárvár, dél-dunántúli régióban Harkány, Sikonda és Szigetvár, az észak-alföldi régióban Szolnok, Cserkeszőlő, Jászberény, Mezőtúr, Túrkeve, a Tisza-tavi régióban Tiszafüred, Abádszalók és Berekfürdő.