Ausztrál kutatók szerint a mangóhéj jelenthet megoldást a talajokat és vizeket szennyező olajkiömlések problémájára. Állításuk szerint az egzotikus gyümölcs héjából készült kivonattal környezetbarát módon lehet eltakarítani az olajszennyeződéseket.

A mangóhéj-kivonat oxidációja révén képes lebontani az olajkiömlésekben lévő mérgező anyagokat, amelyek nem hagynak maguk után mást, csak tisztíttott talajt és oldott vasat. – állítják a Dél-Ausztráliai Egyetem szakemberei.
Biruck Desalegn Yirsaw, a tanulmány vezetője nanorészecskéket hozott létre kiszárított, összezúzott, felforralt és átszűr mangóhéj felhasználásával. Ezeket összekeverte vaskloriddal, majd ezzel az vegyülettel sikerült eltávolítania a szennyezett talajból a méreganyagok 90 százalékát. A kivonat ezen kívül a szennyezett vízből 99 százalékban távolította el a mérgező krómot, így egy fenntartható és környezetbarát megoldást nyújva az olajfoltok problémájára.
A jelenlegi olajszennyeződéseket boránnal (bórhidrid) kezelik, vagy érintetlenül hagyják őket, hiszen nem környezetbarát módon tisztítja a szennyezett talajokat.
A mangó héja igen gazdag bioaktív összetevőkben, így a kutatókban felmerült a gondolat, hogy a belőle készülő vas nanorészecskék talán hatékonyabban működnek majd az oxidáció során. Ezek a nanorészecskék hatékonyan működtek a vizsgálatok alatt, így egy mesterségesen előállított másolatukat is túlszárnyalva távolították el a mérgező anyagokat a szennyezett talajokból és vizekből.
"Amíg a világ továbbra is gazdaságilag és politikailag függ az olajipartól, mint energiaforrástól, addig az olajszennyezések hatásainak orvoslása komoly és állandó feladat marad" - fűzte hozzá a szakember.