Sokan, sokszor hirdettek már harcot az álhírek ellen, az utóbbi években mégis megállíthatatlanul terjedtek, főként a közösségi oldalakon. Legutóbb az Európai Bizottság szólított fel az álhírek terjedése elleni fokozottabb fellépésre. A fő kérdés azonban az, hogy egy hírről ki döntheti el, hogy álhír-e.

Az M1 Ma este című műsorában az első és alapvető kérdés az volt, hogy megállítható-e az álhírek terjedése, amire a szakértő kijelentette: nem. Keleti Arthur, az Önkéntes Kibervédelmi Összefogás elnöke kifejtette, a téma rendkívül összetett, az egyik ilyen nehéz tényező, hogy nagyon nehéz megállapítani egy-egy hírről, hogy igaz-e, vagy hamis.
Mint mondta, természetesen vannak olyan alapvető dolgok, mint például egy halál ténye, hiszen az tény. Ugyanakkor például a Facebooknak az az álláspontja, hogy ők nem feltétlenül akarják eldönteni valamiről, hogy az igaz, vagy nem igaz, őket az érdekli, hogy a felhasználók mennyire szeretnek valamit megosztani.
Meg kell különböztetni a veszélyes és álhíreket
Keleti elmondta: szét kell választani a veszélyes hírek és az álhírek kategóriáját. Amennyiben a Facebookon valaki sértőnek értékel egy hírt, akkor amennyiben ez veszélyt jelent bárki életére, a közösségi oldal azonnal a hatósági szervekhez fordul és intézkednek az ügyben – magyarázta.
Ma a Facebooknak több ezer olyan munkatársa van, aki azért felel, hogy az oldalon megjelenő híreket értékelje, munkájukat pedig mesterséges intelligencia is segíti. A hírek értékelése után a felhasználókat a cikkek megosztása előtt figyelmezeti a közösségi oldal, hogy azok kétes tartalmak lehetnek. Végül pedig a felhasználó maga dönti el, mit csinál az adott hírrel – fejtette ki Keleti Arthur.
Kérdéses, mikortól kell beleavatkozni
A szakértő elmondta azt is, a Facebook nemrég törölt több száz oldalt és profilt saját platformjáról, a Twitterrel közösen együttműködve. Véleménye szerint a Facebook komoly dilemmával küzd azzal kapcsolatban, hogy meddig mehet el a tartalmi szabályozásokban, korlátozásokban. Gondot okoz, hogy hol kezdődik az a határ, ahol az oldalnak be kell avatkoznia egy-egy profil életébe, vagy oldal életébe – fogalmazott.
Forrás: MTI.hu/HIRADO.hu