notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Pénzügyminisztérium


Pénzügyminisztérium

 

A Pénzügyminisztérium rövid története

 

Magyarországon a pénzügyek minisztériumi irányítását először az 1848-as szabadságharc idején szervezték meg, amikor is egy rövid időre az ország visszaszerezte önálló állami létét a mohácsi csatavesztést követően.

A Pénzügyminisztérium 1848. május 1-jén kezdte meg működését Kossuth Lajos irányítása alatt. A szabadságharc leverését követően a pénzügyek irányítása ismét a bécsi császári és királyi pénzügyminisztérium kezelésébe került, s Magyarországon csak országos pénzügyi igazgatóságok működtek tovább.

Változást a kiegyezés hozott 1867-ben, amikor teljesen új közjogi helyzet alakult ki az Ausztria és Magyarország között létrejött államszövetség révén. Megalakulhatott a független magyar királyi pénzügyminisztérium, amely a közös ügyeket nem érintő pénzügyi kérdésekben teljes önállóságot élvezett. Az első pénzügyminiszter, Lónyay Menyhért szervezte meg a minisztérium munkáját, a hivatalos nyelv a magyar lett.

A Pénzügyminisztérium jelentős átalakuláson ment át 1867 óta, hiszen az I. világháborút követően önállóvá vált, de a lényegesen kisebb területre szorult Magyarország pénzügyeit vitte tovább, a II. világháborút követően pedig a két alkalommal bekövetkezett rendszerváltás alapvetően módosította a feladatokat.

A Pénzügyminisztérium 1947-ben költözött a József nádor térre, a Magyar Általános Hitelbank korábbi épületébe. Az államosításokat követően a minisztériumban a korábbi ügyosztályok helyett főosztályokat hoztak létre, amelyek a tervgazdálkodás követelményeinek próbáltak megfelelni.

A jelenlegihez hasonló szervezeti kereteket a 60-as évek végén az új gazdasági mechanizmus bevezetésével teremtették meg, amikor a pénzügypolitika előtérbe került, a költségvetés bevételeinek és kiadásainak összehangolása pénzügy-politikai feladattá vált.

Az állami költségvetés kidolgozása mellett a minisztérium tennivalói közé tartozott a pénzügyi szabályozó rendszer, valamint hitelpolitikai irányelvek kidolgozása is. A minisztérium életében ugyancsak meghatározó időszakot jelentett az adóreform, amelyre 1988-ban került sor.

A nyolcvanas évek végére megérett és a kilencvenes évek elején lezajlott újabb rendszerváltás révén teljesen megszűnt a központi irányítás, az Országos Tervhivatal beolvadt a Pénzügyminisztériumba, s a minisztérium a gazdaságpolitika egyik legfőbb intézményévé vált.

Pénzügyminisztérium feladatai

A Pénzügyminisztérium - az érdekelt minisztériumok közreműködésével - előkészíti és kidolgozza a kormány pénzügypolitikájára vonatkozó javaslatokat, összehangolja a pénzügypolitikát a monetáris politikával és gondoskodik a kormányzati intézkedések összhangjának megvalósításáról. A Pénzügyminisztérium gondoskodik a gazdasági stratégia pénzügy-politikai kereteinek meghatározásáról.

A hosszú távú pénzügyi és a gördülő államháztartási tervezés kialakításához előrejelzéseket készít a makrofolyamatok alakulásáról, javaslatokat tesz a kormány pénzügypolitikájának céljaira és az ezek megvalósításához szükséges eszközökre.

A Pénzügyminisztérium közreműködik a gazdaságpolitikai programra vonatkozó javaslatok előkészítésében.

Kidolgozza az államot illető befizetésekre - adók, illetékek, vámok - vonatkozó javaslatokat, az adózás rendjére - ideértve a vámeljárást is - vonatkozó jogszabályok tervezetét. Ebben a körben külön felhatalmazás alapján szabályozási feladatokat is ellát.

Előkészíti a vámjog és a vámeljárás szabályozását szolgáló törvényeket, végrehajtási rendeleteket. Az Európai Unióval kiépülő vámunióval kapcsolatban elvégzi a vámharmonizációs feladatokat.

A minisztérium feladatai közé tartozik a pénz- és tőkepiaci, a biztosítási rendszer fejlesztésére, szabályozására vonatkozó javaslatok kidolgozása. A törvény keretei között elkészíti a szerencsejátékok szervezésére vonatkozó részletes szabályokat. Kidolgozza az önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak működésének szabályozására vonatkozó javaslatokat.

Az önkormányzatok gazdálkodásával kapcsolatban a minisztérium javaslatokat készít a szabályok módosítására, az önkormányzatokat megillető költségvetési hozzájárulás normatíváira és mértékére, a helyi önkormányzatok központi adókból történő részesedésének mértékére, valamint a címzett és céltámogatások együttes előirányzatára.

A Pénzügyminisztérium felel a társadalombiztosítás költségvetésével, a zárszámadással és a gazdálkodással kapcsolatos kormányzati feladatokért.

A Pénzügyminisztérium elérhetősége

H-1051 Budapest
József nádor tér 2-4.

Telefon.:

(36-1) 318-20-66
(36-1) 327-21-00

Fax:

(36-1) 318-25-70
(36-1) 327-27-49

E-mail:

kommunikacio@pm.gov.hu

Hasznos volt számodra a szótárunk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma: 152

Átlagos értékelés: 4.8


címkék:
Kapcsolódó cikkek
Seo szépséigpar tippek

Ezek a legjobb szépségipari SEO tanácsok, amiket neked is meg kell fogadnod

A szépségpiacon heves versengések zajlanak a SEO terén. A megfelelő SEO-tervvel magasabb rangsorolhatod webhelyedet a riválisaidnál. Az alábbiakban felsorolt, a szépségiparra...

Digitális marketing orvosoknak

Miért van szüksége digitális marketingre az orvosi praxisodnak?

Manapság az emberek a betegségeket böngésznek, időpontokat foglalnak, és véleményeket olvasnak, mielőtt orvoshoz mennének. Így az orvosok, kórházak és klinikák digitális...

Egyszerű seo trükk a linképítés

Szeretnél oldaladdal a Google találati lista tetejére kerülni?

Manapság a Googlézás világkorát éljük. Bármi is érdekli az embereket, szeretnének megtudni valamit, szeretnének eljutni valahová, venni valamit, szolgáltatást igénybe venni,...

Valentin-napi marketing

Valentin-napi marketing ötletek, amelyek segítenek elnyerni a közönség szívét

Szerelem a levegőben, és a Valentin-nap pedig már a sarkon! Szeresd vagy utáld, ez egy fontos dátum a márkák számára. Minden harmadik magyar online vásárol Valentin-napi...

 2023-as üzleti trendek kisvállalkozóknak

A 4 legfontosabb üzleti trendek kisvállalkozóknak 2023-ra

2023- megérkezett. Egy új év pedig mindig újdonságokat is hoz magával. A sikeres kisvállalkozás vagy nagyvállalkozás felépítésének és életben tartásának is az első...

kiégés szindróma

A kiégés jelei: innen tudhatod, hogy ideje új szakmát találnod!

A kiégés napjainkban is jelen van, és egyre többeket érint. Tudd meg Te is, hogy hogyan ismerheted fel ezt az állapotot, mielőtt késő lenne! 

kaufino

Fedezze fel a Kaufino portált és spóroljon a bevásárláson!

Manapság egyre több embernek okoz nehézséget a havi költségkeret beosztása, amelynek jelentős részét az élelmiszer beszerzése teszi ki. Az élelmiszerárak egyre csak emelkednek,...

Tippek friss vállalkozásoknak

5 egyszerű, de kihagyhatatlan tipp, hogy felvirágoztathasd friss vállalkozásod

Bármilyen fába is vágtad a fejszéd, egy biztos: egy friss vállalkozás felfuttatása nem kis feladat, de már most előre szeretnénk vetíteni, hogy fenntartani sem az. Vannak azonban...

Üzleti tippek

Üzleti tanácsok, amiket minden vállalkozónak hallania kellene pályafutása elején

A kezdő vállalkozók gyakran ütköznek olyan akadályokba, amik tökéletesen elkerülhetőek lennének, de tapasztalat – és olykor kitartás – hiányában sokak...

Mik a csapatépítő előnyei?

Mi értelme van a csapatépítőknek?

A cégeknek kiadás, a dolgozóknak a szabadidejükbe kerül, mégis azt kell, hogy mondjuk, hogy igenis be kell fektetni csapatépítésbe, és nemcsak mi, hanem a nagy szakik is, de vajon...

kényelmes iroda

Hogyan érd el, hogy irodád olyan kényelmes legyen, akár egy otthon?

Szeretnéd az irodád kényelmessé, praktikussá varázsolni magad és kollégáid számára? Mutatjuk, mi kell az igazán otthonos, funkcionális iroda kialakításához! 

Környezettudatos iroda

Környezettudatos iroda? Mutatjuk, hogyan csökkentheted irodád energiafogyasztását!

Szeretnél tudatosan figyelni a környezetvédelemre, az energiafogyasztás csökkentésére az irodában is? Mutatunk néhány tippet, amivel segíthetsz csökkenteni azt a bizonyos lábnyomot!