Böngészés közben ha egy oldalra szerenénk bejelentkezni, a postafiókunkba, adatlapunkhoz, akkor láthatunk egy kis négyzetet, amit kipipálhatunk hogy titkosított csatornán keresztül lépünk be, néhol az is oda van írva hogy SSL.
Most megtudhatjuk mit is jelent ez, és mit csinál a háttérben akkor ha mi ezt az opciót kipipáljuk.

Maga az SSL kifejezés a Secure Socket Layer szavakat takarja ami lefordítva biztonságos átviteli protokollt jelent. Ez a hálózati protokoll réteg, ami a kliens és a szerver között helyezkedik el. Böngészés alakalmával, biztosítja a biztonságos adatforgalmat például bejelentkezéskor. Ehhez digitális aláírással ellátott tanusítványt használ, aminek eredménye a titkosított kommunikáció.
Ha egy ilyen oldalra kerülünk, akkor a böngészőnkben felugrik egy ablak, amiben megkérdezi, hogy elfogadjuk-e a tanusítványt, és az url-ben http helyett https-t fogunk látni, ilyenkor a szokásos 80-as portról átkerülünk a 443-as portra.
A változatlan titkosítás
A TLS az SSL utódjaként jött létre SSL 3.1 verziónéven is ismerhető, aminek a célja változatlanul, a titkosítás, és az adatok integritásának biztosítása az alkalmazások között. Előnyei közé tartozik a bővíthetősége, hiszen ha egy újonnan létrehozott kódolási algoritmus könnyen beilleszthető.
Tegyük fel hogy különböző programozói csoportok, egymással szeretnének kommunikálni, mindenki a saját maga által megírt programjával, a TLS segítségével, gond nélkül cserélgetni tudják ezen paramétereket anélkül, hogy ismernék a másik csoport által megírt programot.