Újabb bizonyítékot szolgáltattak a tudósok arra, hogy valami nagyon nincs rendbe a bolygóval.

A nyár folyamán túlságosan nem kelt túl nagy feltűnést, ha villámlik az égbolt. A Földön naponta 8 millió villámcsapás történik, vagyis nagyjából 100 percenként. Nem mindegy azonban, hogy a jelenséggel hol találkozunk. Magyarországon például semmi extra nincs ebben, ám az Északi-sarkvidék környékén nagyon ritkán fordul elő ilyesmi. Az amerikai Nemzeti Időjárási Szolgálat azonban a hétvégén villámlást észlelt az Északi-sarktól mintegy 480 km-re – írja az Earther.
A jelenségre először az alaszkai éghajlatszakértő Brian Brettschneider figyelt fel, méghozzá a Global Lightning Dataset adatai alapján. Ez egy olyan, magánkézben lévő adatbázis, ami a világon telepített érzékelők által közölt adatokra támaszkodik. A rendszert úgy fejlesztették ki, hogy közel 6000 km-ről is képes észlelni egy villámlást. Ezek az adatok erőítették meg, hogy a Jeges-tenger felett villámlott, az északi szélesség 85. fokánál.
A villámlás kialakulásának számos tényezője lehet, de az egyik legfontosabb komponens a légköri instabilitás. Az alsó légkörnek melegnek és nedvesnek kell lennie, míg a felsőnek hidegnek és száraznak.
A hideg ezen a területen alapvetően nem szokatlan, ám a meleg, nedves légtömegnek elviekben semmi keresnivalója nincs ott. A jelenléte jelzi, nagyon nagy a baj a bolygón. Lehet, hogy a klímakatasztrófa közelebb van, mint gondolnánk.
Forrás: HVG.hu