Az Extensible Markup Language, röviden XML, egy olyan általános célú jelölõnyelv, amellyel az adatok tárolása-leírása szabványossá tehetõ. Elõnyei közé tartozik, hogy formátuma ember által is könnyen olvasható, értelmezhetõ.

Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Az XML létrejötte
Az XML a W3C (http://www.w3.org/) dolgoztatta ki a kilencvenes évek közepén. Egy olyan szabványos nyelv kifejlesztése volt a cél, amellyel az adatok leírása egyszerûvé válik. A hangsúly tehát az adatok leírásán van, azok ábrázolása más entitások feladata.
Elõdjének a Standard Generalized Markup Language (SGML) tekinthetõ. Ezt a nyelvet még a hatvanas években találták ki, segítségével jelölõnyelveket definiálhatunk, amelyeket aztán a számítógépek könnyen értelmezhetnek. Maga az XML azonban az SGML egy igen szûk részhalmaza.
XML és HTML
Elsõ ránézésre az XML nagy mértékben hasonlít a HTML-re, azonban rengeteg különbség adódik a két leírónyelv között - ami természetesen céluk különbözõségébõl is adódik.
A HTML ugyanis fix, "bedrótozott" tagekkel rendelkezik, amelyek a szöveg struktúrájának (és egy bizonyos szintig a kinézetének) leírására szolgál. Az XML-t hangsúlyosan struktúrált adatok leírásra találták ki, ebbõl következõen tagjeit bõvíteni lehet.
Az XML elõnyei
- Könnyen olvasható, ember számára is értelmezhetõ
- Unicode támogatás
- Ábrázolható vele a legtöbb, informatikában használatos adatstruktúra
- A szigorú szabályok miatt egyszerû hozzá értelmezõt írni
Az XML hátrányai
- A redundáns adattárolásból adódó nagy méretek
- Nem támogatja az adattípusokat, így pl. a számokat is szövegként kell tárolni
- Bizonyos esetekben nehézkes adattárolás, pl. egymást átfedõ adatok ábrázolásánál
- Nincs egyszerû módja nagy méretû bináris fájlok (képek, hangok) ábrázolásának
XML dokumentumok helyessége
Az XML dokumentumok helyességének két fokmérõje van. Az elsõt (well-formed) akkor teljesítjük, ha megfelelünk az XML által támasztott szabályoknak.
Másik szint, ha a dokumentum valid. Ekkor a dokumentumot annak funkciói szerint ellenõrizzük, rendszerint egy másik XML Schema vagy DTD dokumentumok alapján.
XML verziói
Jelenleg az XML dokumentumok döntõ része az 1998-ban meghatározott 1.0-ás verziót használja. Ez a verzió azóta változott, azonban verziószám-változás ezeket a kisebb módosításokat nem követte.
XSLT - XML transzformációk
Gyakran szükség lehet egy adatfájl másik formátumra való átkonvertálására. Ebben nyújtanak segítséget az XSLT-k (Extensible Stylesheet Language Transformations).
Az XML-lel ellentétben az XSLT jobban hasonlít a hagyományos, funkcionális alapú programnyelvekre, azonban dominánsak a szövegrészletekre keresést lehetõvé tevõ funkciók.
Az XML felhasználása
Az alábbi területeken használatos az XML:
- Alkalmazások konfigurációs beállításainak tárolása
- Weboldalak (XHTML)
- Dokumentációk készítése
- Adatok átalakítása (XSLT)
Honlapkészítés online marketing tanácsadó segítéségvel? A hatékony honlapkészítés titka az online marketing tanácsadás alapján készülõ honlap!
Forrás: